Jakiej żywności i napojów powinno się unikać przy ostrej porfirii wątrobowej ?

woman in white shirt with sore joints on her back
woman in white shirt with sore joints on her back


Na szczęście, poza alkoholem, nie ma wielu rzeczy, których musisz unikać. ALKOHOL może wywołać atak porfirii, poprzez zwiększenie produkcji porfiryn w wątrobie.

Substancje chemiczne ulatniające się podczas grilowania mięsa na węglu drzewnym mają również wpływ na produkcje porfiryn ale NIE potwierdzono jednoznacznie związku z występowaniem ataków porfirii. Jednak, z uwagi na możliwość wywołania takiego ataku, wskazane jest zwrócenie uwagi na reakcję organizmu po spożyciu, również mięsa gotowanego jak.

Upewnij się również, czy świeże owoce i warzywa, które przygotowujesz do spożycia są należycie umyte – tak aby na ich powierzchni nie zostały żadne środki chemiczne ( również pozostałości nawozów sztucznych itp.). Jeśli Twój organizm reaguje nadwrażliwością na substancje chemiczne używane w środowisku, może się okazać niezbędnym obieranie owoców i warzyw ze skórki.

Jeśli palisz papierosy – PRZESTAŃ. Poza ryzykiem związanym z porfirią, palenie powoduje również inne problemy zdrowotne.

Zostały dołożone wszelkie starania, żeby treści zawarte w tej ulotce były ścisłe. Jednak ta ulotka przeznaczona jest tylko dla pacjentów, aby pomóc im w interpretacji informacji, które otrzymali od swojego lekarza. Pacjenci nie powinni w żadnym przypadku polegać na tych informacjach bardziej niż na informacjach otrzymanych od swojego lekarza. Lekarze i pacjenci powinni podejmować decyzje biorąc pod uwagę przypadek indywidualny.

Różne okoliczności i upływ czasu mogą spowodować, że niektóre z informacji zawartych w tej ulotce mogą by nieodpowiednie dla indywidualnych pacjentów.

Rate this post