Zapalenie wątroby, marskość wątroby, rak, hemochromatoza … Wątroba jest podatna na różne patologie, które mogą zagrozić jej funkcjonalności. Ze względu na jej znaczenie może to prowadzić do poważnych komplikacji dla ogólnego stanu zdrowia. Wątroba jest największym organem w organizmie. Jest jednym z ważnych narządów i odpowiada za pomoc w trawieniu pokarmu, przechowywanie niezbędnych substancji i eliminację toksyn. Jednak, jak każda inna struktura w naszym organizmie, może ulec uszkodzeniu i chorobie.
Z różnych powodów, począwszy od nadmiaru alkoholu, poprzez czynniki genetyczne, infekcje i zmiany metaboliczne, wątroba może w mniejszym lub większym stopniu stopniowo tracić swoją funkcjonalność. Kiedy ta utrata jej zdolności objawia się symptomami, mówimy o chorobie wątroby. Znajomość czynników wyzwalających i objawów tych powszechnych chorób wątroby ma istotne znaczenie w pracy nad ograniczeniem ich występowania.
Co bada hepatologia?
Hepatologia jest podspecjalnością dyscypliny medycznej gastroenterologii, która koncentruje się na badaniu wątroby i jej chorób. Ponadto, skupia się również na pęcherzykach żółciowych i trzustce. Dlatego hepatolog jest lekarzem specjalizującym się w bardzo specyficznej gałęzi badania układu trawiennego, ponieważ koncentruje się na badaniu wątroby, ważnego organu o dużych rozmiarach, znajdującego się w obszarze poniżej płuc i spełniającego wiele funkcji.
Wątroba zbudowana jest z bardzo wyspecjalizowanego typu komórek: hepatocytów. Komórki te produkują żółć, która jest substancją wspomagającą proces trawienia, magazynują (i uwalniają, gdy jest to konieczne) glukozę, są odpowiedzialne za oczyszczanie krwi z narkotyków, alkoholu i innych szkodliwych substancji, regulują krzepliwość krwi, biorą udział w metabolizmie wszystkich składników odżywczych itd.
Dlatego posiadanie zdrowej wątroby jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego ogólnego stanu zdrowia. Dlatego też choroby wątroby mogą prowadzić do poważnych powikłań.