Dokładne przyczyny migreny nie są jeszcze znane, jednak możliwe jest, że jest ona spowodowana nieprawidłową aktywnością w mózgu, która wpływa na sygnały nerwowe, a także aktywność różnych neuroprzekaźników. Mimo że nie ma konkretnej przyczyny, zidentyfikowano kilka sytuacji, które wydają się sprzyjać powstawaniu migreny, np:
- Zaburzenia hormonalne;
- Zmiany we wzorcach snu;
- Intensywna aktywność fizyczna;
- Stres i niepokój;
- Odwodnienie;
- Długotrwałe stosowanie leków;
- Nagłe zmiany w pogodzie.
Spożywanie pewnych pokarmów może być również czynnikiem, który może przyczynić się do wystąpienia ataków migreny u niektórych osób. Do pokarmów o najwyższym ryzyku wywołania migreny należą: pieprz, kawa, napoje alkoholowe, czekolada i owoce cytrusowe.
Migrena menstruacyjna
Migrena menstruacyjna to migrena występująca na 2 dni przed do 3 dni po miesiączce i jest spowodowana zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety w tym okresie. Poza silnym bólem głowy mogą wystąpić również inne typowe objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak zwiększona retencja płynów, drażliwość, skurcze i ból piersi.
Migrena w ciąży
Ciąża, jako okres dużych zmian hormonalnych, może również wywoływać częste ataki migreny, głównie w pierwszym trymestrze. Ten rodzaj migreny ma tendencję do poprawy po II trymestrze ciąży i zwykle ustępuje w III trymestrze. Jeśli ciąża jest tematem, który Cię interesuje, już teraz sprawdź www.olajas.pl – portal parentingowy.
Sposób przeprowadzania leczenia
Nie ma lekarstwa na migrenę, jednak istnieją różne rodzaje leczenia, które pomagają złagodzić objawy, skracając czas każdego ataku:
Najczęściej stosowane leki do łagodzenia objawów i leczenia ataków migreny to:
- Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen;
- Tryptany, takie jak naratryptan lub zolmitryptan;
- Leki przeciwwymiotne, takie jak metoklopramid;
- Kortykosteroidy, takie jak prednizon lub deksametazon.
Leki te powinny być zawsze przepisywane przez neurologa, ponieważ rodzaj stosowanego leku, jak również dawkowanie, różnią się w zależności od prezentowanych objawów i ich nasilenia.
Odpoczynek i techniki relaksacyjne
Odpoczynek w ciemnym miejscu z niewielką ilością bodźców jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów na złagodzenie objawów. Dodatkowo sen może również bardzo pomóc w radzeniu sobie z atakiem migreny. U niektórych osób objawy mogą być nawet złagodzone przez stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy masaż.
Dieta na migrenę
Podczas ataku migreny zalecana jest dieta, w której znajdują się lekkostrawne pokarmy, które mają właściwości przeciwzapalne i poprawiają krążenie krwi, takie jak na przykład ryby, imbir i kasztany. Ważne jest również, aby unikać wszystkich pokarmów, które mogą potencjalnie pogorszyć atak, takich jak kawa, herbaty z kofeiną, produkty przetworzone i owoce cytrusowe.
Naturalne leczenie migreny
Naturalne leczenie migreny opiera się na stosowaniu roślin leczniczych w celu złagodzenia objawów lub zapobiegania pojawieniu się nowych ataków. Rośliny można spożywać w postaci suplementów diety, a także w herbatach, choć większe efekty przynosi regularne stosowanie suplementów. Rośliny, które wykazały działanie przeciw migrenie to imbir, waleriana i tansy.