ChorobyUzależnienia

Szkody na zdrowiu spowodowane hazardem

Jakie są skutki zdrowotne wywołane nadmiernym zaangażowaniem w grę hazardową? Większość chyba jednogłośnie odpowie, że jest nim uzależnienie. Jest to owszem zgodne z prawdą, niemniej jest to nieco bardziej złożone zagadnienie.

Badania pokazują, że w Polsce zdecydowana większość mieszkańców jest świadoma zagrożeń jakie płyną z nadmiernego zaangażowania w hazard i zbyt dużej ilości czasu poświęconego grom w kasynie. Świadomość ta, jak się okazuje rośnie z roku na rok, niemniej nadal jest spora część populacji, dla której hazard jest tylko i wyłącznie beztroską rozrywką i niczym więcej. Nie zważają oni więc na istniejące i poważne zagrożenia jakie w hazardzie czyhają na każdym kroku. Nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków, jakie niekontrolowany hazard może mieć dla ich psychiki, jak może niszczyć relacje międzyludzkie w rodzinie i ze znajomymi ani jak może być destrukcyjny dla finansów osobistych rujnując nawet wieloletni dorobek.

Badania pokazały też jedną niepokojąca rzecz, a mianowicie utrzymujący się kolejny rok z rzędu trend wzrostowy jeśli chodzi o ilość osób angażujących się w hazard, jednak jednocześnie okazuje się, że coraz więcej osób uważa uzależnienie od hazardu za dużo bardziej niebezpieczne od palenia papierosów, alkoholu, a nawet stosowania używek i substancji psychoaktywnych, narkotyków itp. Dane z CBOSu pokazują, że na chwilę obecną z nałogiem hazardowym mierzy się w różnym stopniu około 30 tysięcy Polaków, z czego pokaźny procent to osoby zmagające się z nawrotem uzależnienia po nieskutecznym leczeniu bądź przedwczesnym zakończeniu terapii odwykowej.

Szkodliwość hazardu

Pomijając negatywny wpływ nadużywania hazardu na własny portfel i sytuację majątkowo – finansową dużo poważniejsze wydają się być jednak szkody jakie hazard może wyrządzić w ludzkiej psychice. Są one dużo trudniejsze do leczenia niż wspomniane skutki ekonomiczne. Z długów materialnych prędzej czy później można się dzięki pomocy innych i samozaparciu wyplątać, a psychika i emocje mogą zostać długotrwale albo nawet nieodwracalnie nadszarpnięte na skutek tego uzależnienia.

Niemniej istotne od skutków ekonomicznych są skutki w sferze społecznej oraz zdrowotnej. W powszechnej świadomości w tych kwestiach zdecydowanie bardziej widoczne są niestety te negatywne efekty, jakie niesie ze sobą hazard i działalność kasyn. Głównym problemem są oczywiście uzależnienia. W tym względzie hazard patologiczny zdefiniowany został już dekady temu jako zaburzenie medyczne, a według szacunków CBOS mierzy się z nim na dzień dzisiejszy około 30 tysięcy Polaków.

Zagrożenia w sferze psycho–fizycznej

Zaburzenia funkcjonowania organizmu wywołane nadmiernym przywiązaniem do hazardu i gier mogą dotknąć nie tylko sfery czysto psychicznej. Dotyka także sfery psycho – fizycznej będącej na pograniczu psychiki i fizyczności. Wśród objawów, które mogą się pojawić na skutek nadmiernego przywiązania do hazardu może pojawić się depresja na skutek braku spodziewanych pozytywnych rezultatów gry i wysokiej oczekiwanej wygranej. To z kolei nie daje spać po nocach, gdyż ciągle myślimy co zrobić, żeby odwrócić niekorzystny trend w grze i jak poprawić taktykę przy karcianym stole. Od tego już prosta droga do bezsenności, a to już bezpośrednio odbija się także na sferze fizycznej.

Dalsze objawy mogą myć coraz bardziej widoczne. Zestresowany niepowodzeniami organizm zaczyna się rozregulowywać na wielu płaszczyznach. Zaobserwować można zaburzenia odżywiania wynikające pośrednio z faktu, że na grę poświęcamy coraz więcej czasu i zaniedbujemy regularne pory posiłków. Jemy szybko, byle co i byle jak aby jak najszybciej wrócić do gry. Takie spożywanie posiłku w stresie i pośpiechu może dodatkowo jeszcze rozregulować układ pokarmowo – trawienny i jeszcze pogłębić cały problem. Widzimy więc, że jeśli nie zatrzymamy tej samonapędzającej się spirali problemów to wkrótce będą się pojawiać coraz to kolejne, a ogólna kondycja zdrowotna organizmu z dnia na dzień będzie coraz gorsza.

Dodatkowym i ogromnym niebezpieczeństwem jest, w przypadku wpadnięcia w uzależnienie od gier hazardowych, rosnące zagrożenie próbą samobójczą. Nie są rzadkością przypadki, że gracze popadający w samonakręcającą się spirale zadłużenia na skutek porażek w kasynie w pewnym momencie nie widzą już innego rozwiązania jak skończyć ze sobą i popełnić samobójstwo. Niestety niejednokrotnie takie próby są udane i dana osoba kończy ze sobą w mniej lub bardziej spektakularny sposób pozostawiając rodzinę z długami. Ci, którym targnięcie się na życie się nie uda przechodzą w tym miejscu wstrząs, który daje do myślenia. Udają się do terapeuty po specjalistyczną pomoc. Trzeba jednak pamiętać, że cały późniejszy proces wychodzenia z nałogu hazardowego jest długi, trudny i wcale nie musi zakończyć się 100%-towym sukcesem, co potwierdzają niestety statystyki. Nawet jeśli uda się zatrzymać, lub choćby spowolnić spiralę uzależnienia to badania i praktyka pokazały, że osoby zmagające się z nałogiem hazardowym są bardziej niż inni narażone na uzaleznienie od alkoholu lub narkotyków, a z tym jak wiadomo wiążą się kolejne problemy.

Sfera fizyczna

Wśród negatywnych skutków hazardu należy bez wątpienia wymienić też rosnące ryzyko wystąpienia konfliktów w rodzinie. Te mogą się zakończyć w skrajnym przypadku nawet rozwodem i rozbiciem rodziny na dobre. Osoba uzależniona często zaniedbuje dzieci, jeśli jest rodzicem, gdyż cały lub większość czasu poświęca na arcyciekawe gry hazardowe. Niezadowolony współmałżonek zamiast okazać zrozumienie i pomoc może pod wpływem własnych emocji jeszcze bardziej zaognić sytuację pomiędzy partnerami a od tego prosta droga do karczemnych awantur, a w skrajnym przypadku także i do przemocy fizycznej. Warto wiedzieć, że przy takim obrocie spraw osoba uzależniona wcale nie musi być jedynym sprawcą przemocy domowej. Wyprowadzony z równowagi partner, bądź partnerka także może się jej dopuścić, więc problem w tej sytuacji zaczyna dotyczyć obojga małżonków.

W przypadku gry w kasynie internetowym gracz przesiaduje przed komputerem całymi godzinami wpatrując się w ekran, często bez żadnej ochrony dla swoich oczu. Także i to ma oczywiście swoje skutki, tym razem już czysto fizyczne, dla zdrowia, a konkretnie oczu. Długie godziny spędzone przez ekranem nie pozostają bez wpływy na wzrok i mogą po dłuższym czasie skutkować jego znacznym nawet pogorszeniem.

Na koniec jeszcze jedna kwestia związana ze zdrowiem fizycznym. Nałogowy hazardzista grający w kasynie internetowym bez opamiętania i siedzący przed komputerem całymi dniami zaniedbuje niewątpliwie swoją ogólną kondycję. Nie rusza się i prowadzi coraz bardziej siedzący tryb życia. Prowadzi to z czasem do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia fizycznego i sprzyja pojawieniu się chorób już zupełnie nie związanych bezpośrednio z uzależnieniem od hazardu. Nawet więc, jeśli gra w kasynie sama z siebie nie doprowadziła do skrajnej sytuacji, to negatywne skutki z czasem pojawią się zupełnie gdzie indziej i nikt na pierwszy rzut oka nie doszuka się ich przyczyn w uzależnieniu od gry w kasynie. Związki między jednym a drugim może czasem odkryć dopiero lekarz – specjalista po kompleksowym wywiadzie w pacjentem na etapie diagnozowania przyczyn schorzenia.