Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniowym zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego, które często upośledza zdolności motoryczne, mowę i inne funkcje osoby cierpiącej.
Choroba Parkinsona objawy u młodszych i dorosłych
Przyczyna choroby Parkinsona nie jest znana, ale uważa się, że są nią zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Choroba charakteryzuje się drżeniem, sztywnością, powolnością ruchów oraz trudnościami w utrzymaniu równowagi i koordynacji.
Chociaż choroba Parkinsona może wystąpić w każdym wieku, zdecydowana większość przypadków jest diagnozowana u osób powyżej 60 roku życia. Jednakże, szacuje się, że cztery do sześciu procent wszystkich przypadków występuje u osób poniżej 50 roku życia, a liczba ta prawdopodobnie rośnie.
Choroba Parkinsona (YOPD) może być szczególnie trudna, ponieważ pacjenci mogą zmierzyć się nie tylko z fizycznymi i poznawczymi objawami choroby, ale także z wyzwaniami społecznymi i ekonomicznymi związanymi z byciem zdiagnozowanym w młodym wieku.
Objawy YOPD są często podobne do tych obserwowanych u starszych pacjentów, ale istnieją pewne istotne różnice. Na przykład, drżenie jest często mniej wyraźne u młodszych pacjentów i może być zauważalne tylko wtedy, gdy dotknięta kończyna jest w stanie spoczynku. Ponadto, pacjenci mogą doświadczać utraty węchu, problemów ze snem i depresji.
W miarę postępu choroby pacjenci mogą mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności życiowych, takich jak ubieranie się, kąpiel i jedzenie. Mogą również wystąpić problemy z mową i połykaniem. W zaawansowanych stadiach choroby, pacjenci mogą być całkowicie zależni od innych osób w zakresie opieki nad nimi.
Czy choroba Parkinsona jest dziedziczna?
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy choroba Parkinsona jest dziedziczna. Chociaż istnieją pewne czynniki genetyczne, które mogą przyczynić się do ryzyka rozwoju choroby Parkinsona, jednak przyczyna choroby jest nadal w dużej mierze nieznana.
Istnieje kilka niewielkich badań, które sprawdzały, czy istnieje związek genetyczny w rodzinach z chorobą Parkinsona. W jednym z badań stwierdzono, że osoby, których krewny pierwszego stopnia (rodzic, rodzeństwo lub dziecko) cierpiał na chorobę Parkinsona, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie. Jednak badanie to nie uwzględniało innych czynników, które mogły przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona u tych osób, takich jak narażenie na działanie toksyn.
W innym badaniu stwierdzono, że osoby z określoną mutacją genetyczną były bardziej narażone na rozwój choroby Parkinsona. Jednak mutacja ta występuje tylko u niewielkiego odsetka osób z chorobą Parkinsona, więc nie jest jasne, jakie znaczenie ma ona w rozwoju choroby.
Ogólnie rzecz biorąc, badania nad tym, czy choroba Parkinsona jest dziedziczna, są nadal niejednoznaczne. Wiadomo jednak, że istnieją pewne czynniki genetyczne, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju choroby u danej osoby.