Wątroba

Jak zadbać o wątrobę?

Chora wątroba rzadko kiedy wysyła jakiekolwiek nieprzyjemne sygnały. Możesz w ogóle nie czuć, że coś jest z nią nie w porządku i zwykle tak zresztą jest. Wszyscy znamy też bajeczki o niezwykłych właściwościach wątroby, wedle których ten narząd zawsze jest w stanie sam się zregenerować. A nie wygląda to jednak aż tak pięknie. No to jak dbać o wątrobę, by rzeczywiście wspomóc jej codzienną ciężką pracę?

Pierwsza kwestia – alkohol. Wszyscy go czasem pijemy, ale wielu z nas niestety nadmiernie z nim przesadza. Alkohol jest oczywiście dla ludzi, jednakże tylko dla tych, którzy znają swój umiar i dla których piwo nie jest napojem przeznaczonym do gaszenia pragnienia. Na co dzień trunków wysokoprocentowych lepiej unikać. Twoja wątroba absolutnie się z nimi nie lubi i to nie lubi się nawet z prozdrowotnym czerwonym winem. Nic się nie stanie, jeżeli raz w tygodniu uraczysz się niewielką dawką alkoholu, ale jeśli po tego rodzaju napoje zaczniesz sięgać codziennie, szybko podupadniesz na zdrowiu i wcale nie będziesz lepiej się czuć.

Jakie są funkcje wątroby?

A co z żywieniem? Jaka dieta na wątrobę sprawdzi się najlepiej? Na pewno nie będzie to dieta wymyślna i mocno ograniczająca ilość kalorii. Twoja wątroba źle znosi momenty, w których przechodzisz na niskokaloryczne, tzw. „cudowne” diety. Co nie znaczy, że masz już nie podejmować prób zrzucenia wagi. Akurat osoby zmagające się z nadwagą czy otyłością dużo częściej zmagają się z chorobami wątroby niżeli osoby szczupłe czy chude. Pamiętaj jednak, by z nadmiarem kilogramów i nadmierną ilością tkanki tłuszczowej rozprawiać się w sposób mądry i rozsądny. Diety cud od razu sobie odpuść. Zamiast tego jedz po prostu mniej i jedz zdrowiej oraz więcej się ruszaj.

Jak dbać o wątrobę? Jeżeli przyjmujesz sporo leków, pomyśl o tym, czy przypadkiem z niektórych z nich nie mógłbyś zrezygnować. Unikaj też brania zwykłych tabletek przeciwbólowych, których zwykle wcale nie potrzebujesz. Zamiast łykać kolejną kapsułkę na ból głowy, lepiej wyjdź na spacer i pooddychaj świeżym powietrzem. Twoja wątroba na pewno ci za to podziękuje.