Wątroba

Jakie są funkcje wątroby?

Wątroba, choć nie jest tak ważna jak mózg, serce czy płuca, jest jednym z najważniejszych organów naszego ciała. I ważąc 1,5 kilograma i mający 26 centymetrów szerokości jest największym organem w ciele. Wątroba jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia ogólnego, ponieważ będąc częścią układu pokarmowego, ale mając wpływ na wiele procesów naszej fizjologii, pomaga w trawieniu pokarmów, magazynuje substancje i eliminuje toksyny.

Bardzo ważne jest, aby dbać o wątrobę, szczególnie unikając nadużywania alkoholu i innych substancji, ponieważ struktury i komórki, które ją tworzą są bardzo wrażliwe i jeśli stracą swoją funkcjonalność, zdrowie całego organizmu jest zagrożone.

Jakie są funkcje wątroby?

Wątroba jest, jak już powiedzieliśmy, największym organem wewnętrznym ciała. Znajduje się on w prawej górnej części jamy brzusznej, powyżej żołądka i nerek tej półkuli ciała i tuż poniżej przepony, mięśnia, który jest pod płucami. A to, że jest to największy organ w organizmie, nie jest przypadkiem. Zajmuje tak dużo miejsca, ponieważ w jego wnętrzu zachodzi tak wiele reakcji fizjologicznych, które regulują wszelkiego rodzaju procesy w organizmie, od trawienia pokarmu po oczyszczanie krwi z leków.

Z tego powodu wątroba jest stale zaopatrywana w krew, aby mogła pełnić swoje bardzo zróżnicowane funkcje: wytwarzanie żółci (substancji, która pomaga w prawidłowym trawieniu), oczyszczanie z narkotyków, alkoholu i innych szkodliwych substancji z krwi, magazynowanie glukozy w celu jej uwolnienia lub zatrzymania (w zależności od tego, jaki jest jej poziom we krwi), przekształcanie szkodliwego amoniaku w mocznik (niezbędny dla nerek do wytwarzania moczu), magazynowanie żelaza, regulowanie czynników krzepnięcia krwi, wytwarzanie czynników odpornościowych w celu skutecznego zwalczania infekcji, wytwarzanie cholesterolu i białek wyspecjalizowanych w transporcie tłuszczów itd.

Jak wygląda anatomia wątroby?

W anatomii człowieka wątroba jest tradycyjnie podzielona na dwa główne płaty (prawy i lewy) i łącznie na 8 segmentów. Ponadto wątroba składa się z wielu dobrze zróżnicowanych struktur i komórek, które pełnią zarówno funkcje wątrobowe per se, jak i inne zadania wspomagające, transportujące substancje i ochronne.