Poniżej przeanalizujemy główne choroby wątroby, przedstawiając ich przyczyny i objawy, a także związane z nimi sposoby leczenia.
1. Wirusowe zapalenie wątroby
Pod pojęciem wirusowego zapalenia wątroby rozumiemy każde zapalenie wątroby w wyniku jej kolonizacji przez jeden z wirusów odpowiedzialnych za zapalenie wątroby. Przyczyny zależą od rodzaju wirusa, ale obejmują przenoszenie drogą pokarmową (spożywanie pokarmów zanieczyszczonych kałem osób chorych) lub kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi.
Nasilenie zależy również od wirusa wywołującego, chociaż objawy zwykle składają się z bólu brzucha, żółtaczki (zażółcenie skóry), zmęczenia, nudności i wymiotów, ciemnego moczu, bólu stawów, dyskomfortu w jamie brzusznej, utraty apetytu, intensywnego swędzenia skóry….Wirusowe zapalenie wątroby z reguły ustępuje bez większych komplikacji po kilku tygodniach bez konieczności leczenia, chociaż w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B osoby dotknięte chorobą wymagają leczenia przez całe życie. W najcięższych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby może być jednak konieczny przeszczep wątroby.
2. Rak wątroby
Z 840.000 nowych przypadków rozpoznawanych każdego roku, rak wątroby jest siódmym co do częstości występowania nowotworem na świecie. Polega ona na tworzeniu się złośliwego guza w hepatocytach i wiadomo, że bardzo ważnym czynnikiem ryzyka jest przebycie w przeszłości wirusowego zapalenia wątroby, choć pojawia się również u osób, które nigdy nie miały patologii wątroby, w tym przypadku przyczyny nie są zbyt jasne.
Nadmierne spożycie alkoholu i cukrzyca są innymi częstymi czynnikami ryzyka. Rak wątroby nie daje objawów aż do momentu dużego zajęcia wątroby, kiedy to obserwuje się żółtaczkę, utratę wagi, białawe stolce, bóle brzucha, wymioty, osłabienie i zmęczenie, utratę apetytu itd. Leczenie będzie polegało, w zależności od rodzaju nowotworu i stanu zdrowia danej osoby, na operacji, chemioterapii, radioterapii lub kombinacji kilku z nich. Chociaż często konieczne jest wykonanie przeszczepu wątroby, który, z jego kosztem 130.000 euro i ponad 12 godzin wymaganych do jego przeprowadzenia, jest jedną z najdroższych procedur w świecie chirurgii.
3. Marskość wątroby
Marskość wątroby jest chorobą przewlekłą, która powstaje, gdy w wyniku nadużywania alkoholu lub w wątrobie powstaje zbyt dużo tkanki bliznowatej. Blizny te powstają, gdy wątroba próbuje się zregenerować po urazach i jeśli się nagromadzą, mogą w końcu utrudnić jej funkcje. Sytuacja ta ma takie same objawy jak poprzednie zaburzenia, a uszkodzenie jest nieodwracalne, chociaż jeśli zostanie wykryte we wczesnym stadium, można podjąć środki (zmiana stylu życia lub leczenie farmakologiczne), które spowalniają postęp choroby, tak aby nie trzeba było uciekać się do przeszczepu wątroby.
4. Hemochromatoza
Hemochromatoza jest chorobą genetyczną i dziedziczną, w której osoba nią dotknięta wchłania więcej żelaza niż potrzebuje organizm. Powoduje to nadmiar tego minerału, który, aby zapobiec jego swobodnej cyrkulacji we krwi, gromadzi się nie tylko w sercu i trzustce, ale także w wątrobie.
Ten nadmiar żelaza w wątrobie pogarsza jej funkcjonalność i w miarę postępu kumulacji możliwe jest rozwinięcie się niewydolności wątroby, nieodwracalnego stanu klinicznego, który może być rozwiązany jedynie przez przeszczep wątroby. Aby uniknąć takiej sytuacji, osoby dotknięte chorobą muszą regularnie poddawać się pobraniom krwi w celu przywrócenia poziomu żelaza, a także monitorować swoją dietę.